Starci Pskovsko-pečerského monastýru

Monastýr

Archivní záběry ruských starců

Natočeno v roce 1986

Ruský dokumentární film o Pskovsko-pečerském monastýru. V roce 1986 tam archimandrita Tichon - tenkrát jako mladý člen mnišského bratrstva - natočil na video tehdejší starce (za všechny zde vzpomeňme známého otce Joanna Krestjankina) a svou kamerou zachytil interní život monastýru. Vznikl jedinečný dokument - unikátní nejen tím, že mniši většinou nedovolují nikomu cizímu, aby život v monastýru takto zblízka natáčel, a tudíž podobná filmová svědectví vznikají jen velice ojediněle. Unikátní je tento dokument totiž především kvůli osobnostem zde zachycených starců.

Autor filmu čekal se zveřejněním natočeného materiálu čtvrt století, než zemřou všichni starci, kteří jsou v dokumentu zachyceni (tyto záběry promítal v průběhu té doby jen neveřejně - a to v monastýru, kde později žil, jednou do roka - vždy před začátkem Velkého půstu; vzpomínku na veliké starce měli mniši jako duchovní inspiraci a povzbuzení k velkopostní askezi). Když zemřel poslední z těchto starců (otec Joann Krestjankin), připravil autor z pořízených záběrů dokumentární film a doprovodil ho vlastním komentářem, aby z něj všichni mohli čerpat posilu i duchovní útěchu.Využijte možnost zvětšit obraz videa na celou obrazovku (jinak se v malém okénku špatně čtou titulky) - klikněte na tlačítko vlevo od písmena T (na dolní liště přehrávače pod přehrávaným obrazem). Celoplošné zobrazení můžete kdykoliv zrušit tlačítem Esc (na klávesnici vlevo nahoře).Toto video je zde ve třech variantách kvality - vyberte si podle rychlosti vašeho internetového připojení.
Toto je nízká kvalita (zvuku i obrazu, 220*176/190kb/s) pro pomalý internet. Máte-li rychlejší internet, můžete si přepnout na střední kvalitu (320*240/256kb/s) nebo nejvyšší kvalitu (320*240/384kb/s; zvuk je u obou posledních variant v nejvyšší kvalitě).

Délka filmu: 44 min. Jazyk filmu: rusky. S českými titulky. (Zobrazení titulků si můžete vypnout tlačítkem T na spodní liště prohlížeče.)

Přehrává se video soubor uložený na našem serveru.

Tento videosoubor ve formátu FLV (kvalitnější verzi - bitrate 384) si můžete od nás stáhnout: Pskovsko-pecersky-monastyr-starci.320-384.flv (170 M)
a české titulky: Pskovsko-pecersky-monastyr-starci.flv.srt (v UTF8)

Video s tímto filmem si zde můžete stáhnout i ve větším rozlišení (384*288) jako soubor wmv: Pskovsko-pecersky-monastyr-starci.wmv (velikost 309 M)
České titulky k AVI souboru: Pskovsko-pecersky-monastyr-starci.srt (čeština windows - CP1250)


Technická podpora pro přehrávání stažených videosouborů s přiloženým souborem s českými titulky.

Máte-li pomalé internetové připojení a on-line přehrávání filmu je kvůli tomu trhané nebo přerušované, můžete si buď video soubor stáhnout k sobě a přehrávat si jej posléze doma z disku Vašeho počítače, nebo můžete při prvním on-line přehrávání vypnout zvuk a film nesledovat (okno s webou stránkou s přehrávajícím se filmem si minimalizujte), a teprve po úplném dokončení tohoto "ignorovaného" přehrávání si - aniž byste opustili webovou stránku s filmem nebo zavřeli okno s touto webovou stránkou(!) - film pusťte znovu; při takovémto druhém přehrávání je už celý soubor s filmem v paměti Vašeho počítače a přehrávání je tedy plynulé.
Další informace k přehrávání FLV souborů viz naši stránku technické podpory


Hlavní rozcestník všech filmů je tady.

NAVRCHOLU.cz