PLÁŠTĚNICE


Turinské plátno


Evangelium o utrpení Krista


Dva dokumentární filmy o tzv. Turinském plátně, což je plátno, do něhož bylo zavinuto tělo Ježíše Krista při pohřbu. Z tohoto plátna vstalo jeho tělo z mrtvých.

První film sleduje velkopáteční události, jak jsou podané v evangeliích, a spojuje je se stopami, které po nich zachovalo Turinské plátno. Ve filmu se proplétají církevní reálie a velkopáteční bohoslužebná hudba s citacemi evangelií a se zprávou o výsledcích bádání vědců, kteří plátno za použití nejmodernějších metod zkoumali.


S českými titulky


Další film o pohřebním plátnu (z YouTube)

Turinské plátno - nové důkazy

Dokumentární film vypráví o vědeckém zkoumání plátna a zabývá se hlavně problematikou datování vzniku plátna. Vysvětluje, proč radiokarbonová metoda datování určila jako dobu vzniku 13. - 15. století.


Český dabingTechnické poznámky k prvnímu filmu „Pláštěnice“

Využijte možnost zvětšit obraz videa na celou obrazovku - klikněte na tlačítko vlevo od ovládání hlasitosti (na dolní liště přehrávače pod přehrávaným obrazem). Celoplošné zobrazení můžete kdykoliv zrušit tlačítem Esc (na klávesnici vlevo nahoře).

Pro přehrávání v novém technickém standardu HTML5 si klikněte sem (ruský film je tam v delší verzi - s přidanou úvodní částí).FLV soubor (ten s vyšším rozlišením) ke stažení plastenice512.flv (rozlišení 512*384, bitrate 900, velikost 459 M), nebo v menším rozlišení: plastenice.flv (rozlišení 360*268, bitrate 500, velikost 267 M).
České titulky v UTF: plastenice.srt (časování posunuté pro přehrávání na webu)

Video soubor ve formátu AVI (doporučuji - lepší kvalita než FLV) si můžete stáhnout:
130_Plaschanitsa_(DNES).avi (v rozlišení 720*540, velikost 402 M).
České titulky ve Win 1250: plastenice-win1250.srt (bez posunu časování)

K druhému filmu „Nové důkazy“

FLV soubor ke stažení Turinske_platno-nove_dukazy.flv (rozlišení 640*350, bitrate 500, velikost 210 M).

Hlavní rozcestník pravoslavných filmů

NAVRCHOLU.cz