Ostrov Mytiliny (Lesbos)


U svatých mučedníků Rafaela, Nikolaje a Iriny


Video-pohlednice z poutního místa na ostrově svatých mučedníků


K tomuto krátkému videu bych rád předeslal pár slov. Někdy v první polovině 90. let se mi dostala do rukou neoznačená ošoupaná videokazeta, na které byl po záznamu z nějaké teologické konference i tento snímek. Majitel videokazety k tomu řekl, že mu to nahráli v Řecku a že o tomto dokumentu ví jen následující stručnou informaci. Pořídili jej prý v 80. letech nějací umělci (snad to byl dokonce malý televizní štáb), který se při své zahraniční cestě zastavil na ostrově Myliliny podívat se na slavné řecké pravoslavné poutní místo (spojené s mučednictvím sv. Rafaela, Nikolaose a Iriny; viz o tom starší český článek a nyní i další nový článek).

Tito poutníci byli tak okouzleni posvátnou atmosférou místa, že si spíše jen sami pro sebe pořídili jako upomínku tento krátký soukromý dokument, který se nikdy nevysílal v žádné televizi. Nafilmovali dvě mimořádná poutní místa tohoto ostrova: jednak chrám svatých archandělů (první polovina dokumentu) a chrám na místě umučení svatých mučedníků Rafaela, Nikolaje a Iriny (druhá polovina filmu).

Je tam nejprve vidět chrám svatých archandělů, symbolické votivní dary věřících (za mnohá uzdravení a zázraky), zázračný reliéf hlavy archanděla (tmavá ikona, která se v první polovině filmu objevuje dvakrát, byla vymodelována bezprostředně po masakru, který tam spáchali saracénští piráti; jeden mnich se zázračně zachránil a viděl zjevení sv. archanděla Michaela trestajícího piráty, poté vytvořil tento reliéf z bláta vzniklého z hlíny a krve mučedníků... Více o tom.)

Dále je ukázán chrám sv. Rafaela, Nikolaje a Ireny, hrobky a ostatky mučedníků, nástroje, jimiž byli umučeni (včetně hliněného kotle, v němž Turci pekli dívku Irinu) i divotvorný pramen uzdravující vody. Předěl mezi prvou a druhou částí filmu je ikona tří svatých mučedníků na zdi (v popředí je hlava režizérky filmu).

Sled natočených záběrů doprovodili tvůrci hudbou, která se prý má podobat starobyzantskému (či dokonce předbyzantskému) zpěvu. Na filmu je občas k vidění režizérka tohoto štábu a jeho další členové. Tolik krátce o historii vzniku tohoto soukromého dílka, které se po čtvrt století patrně poprvé zveřejňuje zde, daleko na severu od místa svého vzniku.Zde se promítá video ve starším formátu FLV (flash). Můžete je shlédnout i v novějším technickém standardu HTML5.


A nějaké to vysvětlení k technické kvalitě snímku. Dokument již na oné zapůjčené videokazetě nebyl ve zrovna prvotřídní kvalitě. Z ní mi jej jeden bratr překopíroval na moji videokazetu a na ní ležel skoro dvě desetiletí. Je jasné, že v průběhu tohoto dlouhého odpočinku technická kvalita nevzrůstala, ale právě naopak. Letos jsem si kazetu po letech zase přehrál a konstatoval, že technická úroveň je již opravdu žalostná. Barvy téměř vymizely. Při digitalizaci jsem použil na tento videozáznam skoro všechna "kouzla", která mám v počítači. Výsledek je za daných okolností překvapující. (Spokojil jsem se s rekonstrukcí barev. Občasné výpadky obrazu jsem ponechal jako svědectví o klikatých cestičkách, jimiž snímek doputoval až na váš monitor.)

U výše zmíněného staršího článku je přiložen ke shlédnutí řecký dokumentární film (z Youtube), kde jsou vidět např. hromady berlí od chromých, kteří se zde na přímluvy mučedníků uzdravili, fotografie z nalezení ostatků atd.

Všechny odkazy na naše stránky týkající se ostrova Mytiliny:
Článek o mučednících Rafaelovi, Nikolaovi a Ireně z ostrova Mytiliny.
Reliéf archanděla Michaela a ostatky sv. mučedníků Rafaela, Nikolaose a Ireny může vidět na našem krátkém videu poetické filmové pohlednice z ostrova Mytiliny.
Svatí mučedníci Rafael, Mikuláš a Irina z ostrova Mytiliny (starší článek s přiloženým videem starého filmu)
Zázračný reliéf archanděla Michaela (svátost v mytilinském monastýru svatých archandělů)

Anglicky psaný článek:
A Miracle of St. Raphael of Lesvos
Technické poznámky

Využijte možnost zvětšit obraz videa na celou obrazovku - klikněte na tlačítko vlevo od ovládání hlasitosti (na dolní liště přehrávače pod přehrávaným obrazem). Celoplošné zobrazení můžete kdykoliv zrušit tlačítem Esc (na klávesnici vlevo nahoře).

Z nějakých důvodů má MS Internet Explorer potíže přehrávat toto video (pohyby jsou trhané, obraz nadmíru flekatý). Doporučujeme Firefox či Chrome - přehrávají bez problémů.

Zde se přehrává videosoubor ve vyšší kvalitě (512*384 / bitrate 700 kB/s).
Druhá verze s nižším rozlišením (může však nakonec dávat lepší obraz než první verze): tady (320*240 / bitrate 512 kb/s).
FLV soubor (ten s vyšším rozlišením) ke stažení mitiliny700.flv (rozlišení 512*384, bitrate 700, velikost 30 M).

Video soubor ve formátu AVI (doporučuji - lepší kvalita než FLV) si můžete stáhnout:
mitiliny.avi (v rozlišení 512*384, bitrate 1500, velikost 60 M).Hlavní rozcestník pravoslavných filmů

NAVRCHOLU.cz